Leblebi İshale İyi Gelir Mi?

Sarı Leblebi İshali Keser mi?


sarı leblebi ishali keser mi


Leblebi ishale iyi gelir mi, sarı ve beyaz leblebi ne kadar sağlıklı herkesin merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Leblebi hem sağlıklı hem de düşük kalorili atıştırmalıklardandır. İçinde bulundurduğu lif sayesinde metabolizmayı hızlandıran leblebi sossuz ve tuzsuz tüketildiğinde oldukça yararlıdır. Zayıflamak isteyenler özellikle günde bir avuç leblebinin tok tutma özelliğinin var olduğunu da doğruluyorlar. İshal olan kişiler leblebi tüketmeli mi, hemen sizler için yanıtlıyoruz.

Leblebi doğru miktarda tüketildiğinde ishale de iyi gelmektedir. Eğer fazla tüketilirse metabolizmayı çok fazla çalıştıracağı için aksine ishal durumunuzu arttırabilir. İshale genellikle tuzlu yiyecekler iyi geldiği için, sarı ve beyaz tuzlu leblebi ishalinizi kesmeye yardımcı olabilir. Ama unutmamanız lazım, az miktarda tüketmeniz gerekiyor. Fazla tüketim halinde daha çok zarar görebilirsiniz.

Yoğun İshali Ne Keser?

Yoğun miktarda ishal durumu yaşayanlar daha çok karbonhidrat ve protein içerikli beslenmelilerdir. Özellikle ishale çabuk iyi gelen yiyecekler; muz, kola, yoğurt, tuzlu çubuk kraker, pirinç lapası, yağsız , az miktarda tuzlu patates püresi, ev yapımı ayran, limon, tuzlu leblebi, kahvenin telveleri ve beyaz et çeşitleri. İshale karşı oldukça etkili olan bu yiyecekleri mutlaka denemelisiniz.

İshal yaşayan kişinin aynı zamanda bu yiyeceklerle beraber fazla miktarsa sıvı tüketmesi gerekiyor. İshal olduğunuzda oldukça protein, vitamin ve su kaybı yaşanmaktadır. Yararlı ve yararsız tüm vitaminleri vücudunuzdan atıyor olduğunuz için kayıplarınızı yerine koymanız gerekiyor. Eğer ishaliniz çok ileri derecedeyse fazla da zaman kaybetmeden bir uzmana başvurabilirsiniz. Gerekli ilaçları kullandığınızda daha çabuk sonuçlar alacaksınız.

tuzlu çubuk kraker ishale iyi gelir mi


Tuzlu Çubuk İshale İyi Gelir mi?

İshale iyi gelen atıştırmalıklar arasında tuzlu çubuk krakerinde ünü büyüktür. Halk arasında ishale ilaç gibi gelen çubuk kraker ishali kesmenize yardımcı olabilir. Fakat sadece çubuk kraker ile beslenmek ishal durumunda doğru değildir. Yanında daha yararlı protein içeren ek gıdalar mutlaka tüketmelisiniz. İshaliniz böylece daha çabuk geçecektir.

Tuzlu gıdalar ishale karşı daha çabuk sonuçlar vermektedir. Leblebi, kraker bu yüzden ishal olan kişiler tarafından en çok tercih edilenler arasında. Ek olarak mutlaka balık, tavuk eti, muz ve yoğurt ile beslenmelisiniz. Bu şekilde kaybettiğiniz proteinleri geri alacaksınız. Ayrıca ishalin verdiği yorgunluğu da en hafif şekilde atlatacaksınız.

Su Gibi İshal Neden Olur?

Yetişkin insanlarda su gibi ishalin pek çok nedeni vardır. Çok sık görülen ishal durumu en çok susuzluktan, beslenmeden, içme sularından ve yiyeceklerin içindeki bakterilerden dolayı ortaya çıkıyor. Yetişkinlerde ilaç ve beslenme sayesinde kısa sürede atlatılabilen bu durum çocuklar için tehlikelidir. İshalin yanına ateş ve kusma da eklenirse kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Bazı ishaller çocuklar için ölümcül olabilirler.

İshal durumu genellikle 1-2 hafta içinde geçebilecek bir durumdur. Eğer ishaliniz 4 haftadan fazla sürerse bu tehlikeli olduğu anlamına gelir. Vücudunuzun direnci düşeceği ve su, mineral, vitamin, protein kaybettiğiniz için başka hastalıkları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle dikkat etmeli ve ishalinizi kontrol altında tutmalısınız. 


Daha yeni Daha eski

ads