Swale Soğan Tohumu: Adım Adım Nasıl Ekersiniz?


swale soğan tohumu

Swale soğan tohumu, topraktan su akışını iyileştirmenin bir yolu olarak, tipik olarak hendek olarak bilinen drenaj hendeklerinde yetiştirilen bir soğan türüdür. Kış ayları için bir besin kaynağı sağlamak için genellikle sonbaharda ekilirler ve bitkiler tepeden değil köksapın tabanından veya anaçtan büyürler. Bu soğanlar, sıradan bir bahçenin aksine bir drenaj kanalında veya hendekte yetiştirildiğinden, soğanlar toprağın su tutma kapasitesini iyileştirmenin doğal bir yolunu sağlar.

 

Toprağınıza daha fazla organik madde eklemek istiyorsanız ve biraz soğan yetiştirmek için bir alanınız varsa, kuru soğanların nasıl ekileceğine dair bu kılavuza göz atmanız gerekir.

 

Swale Soğan Tohumu Nedir?

Swale soğanları, topraktan su akışını iyileştirmenin bir yolu olarak, hendek olarak bilinen drenaj hendeklerinde tipik olarak yetiştirilen bir soğan türüdür. Kış ayları için bir besin kaynağı sağlamak için genellikle sonbaharda ekilirler ve bitkiler tepeden değil köksapın tabanından veya anaçtan büyürler. Swale soğanını tanımak kolaydır çünkü kıvırcık bir soğanı vardır ve yaprakları açılı olarak büyür. Bu soğanlar, sıradan bir bahçenin aksine bir drenaj kanalında veya hendekte yetiştirilir. Soğanlar, toprağın su tutma kapasitesini arttırmanın doğal bir yolunu sağlar.

 

Swale Soğanları Nasıl Ekilir

Swale soğanları, topraktan su akışını iyileştirmenin bir yolu olarak, hendek olarak bilinen drenaj hendeklerinde tipik olarak yetiştirilen bir soğan türüdür. Kış ayları için bir besin kaynağı sağlamak için genellikle sonbaharda ekilirler ve bitkiler tepeden değil köksapın tabanından veya anaçtan büyürler. Bu soğanlar, sıradan bir bahçenin aksine bir drenaj kanalında veya hendekte yetiştirildiğinden, soğanlar toprağın su tutma kapasitesini iyileştirmenin doğal bir yolunu sağlar.


Bu sonbaharda hendek soğanı dikmek için, yüzey suyunun kolayca içinden geçebilmesi için drenajı iyi olan bir alan seçerek başlamanız gerekir. 4 sıra dikmek için yeterli alan elde etmek için alanınızın en az 3 fit genişliğinde ve 6 fit uzunluğunda olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Ardından, birbirinden 10 inç aralıklı her sıra arasında höyükler oluşturmanız gerekecektir.


Lady Olympia Patates Tohumu: Güz Bahçenizin İçin
Yer seviyesinin altından nemin yukarı eklendiği
soğan anacının Anaç, soğan köklerini sıkıca bağlamanıza yardımcı olacak, bir ucunda çatal bulunan kısa bir ağaç parçasıdır. Anacınızı hazırladıktan sonra, anacınızı vücudunuza tutturmak için kumaş parçalarından veya çuval bezi malzemeden bazı sapanlar yapmanız gerekecektir. Askıyı göğsünüze geçirecek ve anaç taşımak için kulp olarak kullanacaksınız.

 

Ardından, bir kürek veya başka bir kazma cihazı kullanarak yerde bir delik açmanız gerekecek. Deliğin, stoğun alt ucunun zemin seviyesinden en az iki fit aşağıda olması için yeterince derin olması gerekir. Deliği suyla doldurun ve toprağa ekmeden önce fazla suyun akmasına izin verin. Sulanan kök stoğu yerine itin ve tamamen gizlenene kadar toprakla örtün.

 

Yükseltilmiş Yatak İnşa Edin

Soğanlar bir drenaj kanalında veya hendekte yetiştirileceğinden, bir tane oluşturmanız gerekecek. Bunu, üst uç alt uçtan daha geniş olacak şekilde, yaklaşık dört fit derinliğinde ve istediğiniz kadar geniş bir hendek kazarak yapabilirsiniz. Bunu bir üst toprak ve kompost karışımı ile doldurun. Gübreye erişiminiz varsa, bunların bir kısmını da karışıma ekleyin.

 

Toprağınıza Organik Tohum Ekin

Swale soğan tohumu, topraktan su akışını iyileştirmenin bir yolu olarak, genellikle hendek olarak bilinen drenaj hendeklerinde yetiştirilen bir soğan türüdür. Kış ayları için bir besin kaynağı sağlamak için genellikle sonbaharda ekilirler ve bitkiler tepeden değil köksapın tabanından veya anaçtan büyürler. Bu soğanlar, sıradan bir bahçenin aksine bir drenaj kanalında veya hendekte yetiştirildiğinden, soğanlar toprağın su tutma kapasitesini iyileştirmenin doğal bir yolunu sağlar.


f1 soğan tohumu

Toprağınıza daha fazla organik madde eklemek istiyorsanız ancak sebze yetiştirmek için fazla alanınız yoksa, bu kılavuz soğanların nasıl ekileceğine dair ihtiyacınız olan şeydir. Swale soğanları, kökleri nemli toprağa gönderme yetenekleri nedeniyle herhangi bir sınırlama olmaksızın birbirine çok yakın yetiştirilebilir. Sadece sapları tamamen dik olarak olgunluğa erişebilmeleri için yerden yeterli alana sahip olduklarından emin olmalısınız.

 

Toprağı Nemli Tutun, Ancak Doygun Değil

Swale soğanları sonbaharda ekilmeli ve ilkbahar sonlarında hasat edilmelidir. Bunları dikmek için en iyi zaman, genellikle 1 Ekim civarında olan kışın ilk donundan yaklaşık 3-4 hafta öncesidir. Ayrıca erken sonbaharda ekilebilirler, ancak yalnızca hala don olasılığının olduğu daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız (yani USDA bölgesi 5'in güneyindeki alanlar).


Guava Serum Nasıl Kullanılır: En Basit, En Kolay Tarif

 

Soğanların büyüyeceği toprağın nemli kalması, ancak doymuş olmaması gerekir. Bu bitkileri sulamak, toprağı nemli tutmaya ve büyümelerini iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Çok ıslanırlarsa çürümeye başlarlar, bu nedenle suda uzun süre kalmalarına izin vermemek önemlidir.

 

Soğanlarınızı dikmek için en az 18 inç derinliğinde büyük bir delik açın. Soğanın düzgün büyümesini engelleyebilecek kökleri veya kayaları çıkarın. Soğan rizomlarınızı deliğe yerleştirin ve yaklaşık 2-3 inç derinliğinde kirle kaplayın. Kalan kiri varsa, uçup gitmesini önlemek için saman veya malçla örtün. Soğanı toprakla kapladıktan sonra, ektiğiniz alana basmayın çünkü bu onlara zarar verebilir veya onları öldürebilir!

 

Nemli kalmaları ve çok çabuk kurumamaları için ekimden sonra soğanların üzerine bir kat saman veya malç koyun. Bu aynı zamanda solucanlar ve toprağa yuva yapan diğer böcekler için de yiyecek sağlayacaktır;

 

Swale Soğan Tohumu Çok İşlevseldir

Swale soğanı Hollanda'da oldukça popüler bir sebzedir, ancak bunların tadını çıkarmak için orada yaşamak zorunda değilsiniz. Aslında, arka bahçenizde kendiniz yetiştirebilirsiniz. Bu basit adım adım kılavuzu izleyin ve kısa sürede kendi Swale Soğanlarınızı hasat edeceksiniz.


Daha yeni Daha eski

ads