Basit Şeker Nedir?


basit şeker

Şeker 21. yüzyılın artık vazgeçilmezleri listesine girmiş bulunmakta. Gencinden yaşlısına birçok kişi şeker tüketiyor. Fakat şekerin ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz? Karbonhidratlar da şeker içeriler. Bunlara basit şeker denir. Bu şeker türü de en az glikoz kadar tehlikelidir.


Şekeri Niye Bu kadar Seviyoruz?

Muhtemelen bebeklerin gözlerini açtıklarında tattığı ilk tat olan anne sütündeki şeker içeriği nedeniyle, araştırmalar bebeklerin şekerli yiyeceklere acı, tuzlu ve ekşi yiyeceklerden daha hızlı tepki verdiğini göstermiştir. Sonuçta, çocukların en sevdiği yiyecekler tatlılar değil mi?

Tatlı yiyecekler deyince aklımıza şeker, şeker deyince aklımıza çay ve kahveye eklenen beyaz şeker gelir. Oysa sofra şekerinin tarihi 100-150, siz bilemezsiniz iki yüz yıl geriye gidiyor. Sofra şekeri, sanayi devrimi ile  şeker kamışından veya şeker pancarından elde edilmeye başlanan bir rafine şeker türüdür. Bundan önce insanlar şeker ihtiyacını meyve ve bal gibi doğal besinlerden karşılıyordu.


Şeker İçeren Yiyeceklere Neden İhtiyaç Duyuyoruz?

Peki neden şeker içeren yiyecekleri yiyoruz? Sadece lezzetli oldukları için mi? Tabii ki değil. Şekerli besinler tüketmemizin temel nedeni vücudumuzun çalışması için gerekli olan enerjiye ihtiyaç duymasıdır. Enerjisiz hayat olamayacağı için şekerli (glikoz) besinler vazgeçemeyeceğimiz besinlerdir. Ancak son yıllarda ihtiyacımız olandan daha fazla şeker tüketerek obezite başta olmak üzere birçok hastalığa yol açıyoruz. Şekeri hangi formda ve ne kadar tüketmemiz gerektiğini anlarsak hem şekerden makul ölçüde faydalanırız hem de olası hastalıkları önlemiş oluruz.


Şekerlerin İçerisinde Karbonhidrat Bulunur

Karbonhidratlar besin piramidinin en altındadır ve günlük beslenmemizde en büyük yeri işgal ederler. Karbonhidratlardan yaklaşık U enerji almamız önerilir. Kalp hızı, nefes alma, sindirim gibi vücudun normal aktiviteleri ve özellikle beyin aktivitesi  için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamanın yanı sıra yürüme, koşma, ağırlık kaldırma gibi faaliyetlerimizde kullandığımız enerjinin kaynağıdır. Amilaz adı verilen bir enzim sayesinde karbonhidratlar  glikoza parçalanır ve glikoz vücudumuz tarafından enerji için kullanılır. Karbonhidratlara ek olarak, proteinler ve yağlar da enerji sağlar, ancak vücudumuz karbonhidratları ana enerji kaynağı olarak  kullanır.

Karbonhidratlar ikiye ayrılmaktadır. Bir çeşidi basit, diğeri ise karmaşık şekerlerden oluşur. Basit şekerler olarak da bilinen basit karbonhidratlar bir veya iki şeker molekülü içerirken, karmaşık karbonhidratlar üç veya daha fazla şeker molekülünden oluşur.

 

Basit Şekerler: Bir Diğer Adıyla Karbonhidratlar

Basit şekerler monosakkaritler ve disakkaritler olarak sınıflandırılır. Karbonhidratlar, monosakkarit adı verilen tek bir şeker molekülü içerir. Glikoz (üzüm şekeri), fruktoz (meyvede bulunur) ve galaktoz (süt ürünlerinde bulunur) monosakkaritlerdir. 

Disakkaritler iki şeker molekülünün birleşmesiyle oluşur. Maltoz (glikoz) (bazı sebzelerde ve birada bulunur), sakaroz (glikoz fruktoz) (sofra şekeri) velaktoz (glikoz galaktoz) (süt ürünlerinde bulunur) disakkaritlerdir. Basit karbonhidratların veya basit şekerlerin örnekleri beyaz şeker (rafine şeker), esmer şeker, bal, meyve suyu, reçel, mısır şurubu, alkolsüz içecekler ve şekerdir.

 

 


Daha yeni Daha eski

ads