Buzluktan Çıkan Barbunya Nasıl Pişirilir?


buzluktan çıkan barbunya nasıl pişirilir

İlk önce barbunyaları bir gece buzdolabında çözdürün

Buzluktan çıkan barbunya nasıl pişirilir sorusunun cevabını yazımızda öğreneceksiniz. Dondurma, yiyeceğin şeklini, dokusunu ve kalitesini değiştirebileceğinden, barbunya fasulyesini dondurucudan çözerken bunu yavaş ve dikkatli bir şekilde yapmanız zorunludur. Bunun için barbunyaları ambalajlarından çıkarın ve kase veya tencere gibi bir kaba koyun. Bu kabı çözülmesi için gece boyunca buzdolabına koyun. Bu yavaş yaklaşım, sadece barbunya fasulyenizin su birikmesini önlemekle kalmaz, aynı zamanda barbunya fasulyenizin birbirine yapışmasını ve kümeler oluşturmasını da önler. Dondurulmuş barbunya fasulyenizi çözdürmeyi bitirdikten sonra, her zamanki gibi biraz tuzla yumuşayana kadar pişirin.

Ardından, çözülmüş fasulyeleri bir tencereye boşaltın

Ardından, çözülmüş fasulyeleri bir tencereye boşaltın. Büyük bir tencere kullanın ve fasulyelerin üzerini örtecek kadar suyla doldurun. Orta ateşte koyun ve kaynatın.


Guava Serum Nasıl Kullanılır: En Basit, En Kolay Tarif

Su veya tavuk suyu veya her ikisi ile kaplayın

Ne yaptığınıza bağlı olarak, yemek pişirmek için kullandığınız et suyu basit bir tat meselesi olabilir. Örneğin, Meksika usulü pilavla birlikte kızartılmış fasulye yapıyorsanız, tavuk suyu fasulyenize sudan daha zengin bir lezzet verecektir. Fasulye ve mısır ekmeğinden basit bir kap yapmaya çalışıyorsanız, su işinizi görecektir.

Su yerine et suyu kullanmanın diğer bazı kullanım alanları şunlardır:

  • Çorbalar. Çorba yaparken su yerine tavuk veya et suyu kullanın. Bu, et damlacıklarından ekstra proteinin yanı sıra lezzet de ekler (bu nedenle vejeteryansanız bunu kullanmayın). Çorbanıza daha fazla sebze eklemek için sade su yerine sebze suyu kullanın; bu özellikle karnabahar çorbalarında işe yarar çünkü karnabahar çok yoğun bir tada sahiptir.

  • Güveç ve biber. Güveç veya biber yaparken, tarifin gerektirdiği normal su miktarı yerine birkaç bardak bira veya koyu bira ile birlikte biraz dana eti ekleyin. Bu, akşam yemeği misafirlerinize konuşacak bir şeyler verecektir!

Orta yüksek ateşte kaynamaya getirin

Barbunyaları bir tencereye aktarın ve üzerini 2 inç (5 cm) geçecek kadar su dökün. Suyu orta-yüksek ateşte kaynatın. Fasulyeleri eklemeden önce suyun hızla kaynadığından emin olun. Kaynama noktasında değillerse, yumuşamaları çok uzun sürer ve bu da istenmeyen bir tat ve dokuya neden olur.


Mutlaka Denemeniz Gereken Evde Kabuklu Fındık Kavurma


Özellikle yüksek ateşte barbunyaların kabuklarında bulunan nişastalar nedeniyle yanması kolaydır. Fasulyeleri ekledikten sonra brülörünüzü düşük ısıda tutarak veya yavaş bir tencereye aktararak yanmaktan kaçının. Düşük ısıda pişirme, yüksek ısıda 45 dakika yerine 2-4 saat sürebilse de, çevreleyen sıvıdan daha fazla lezzet çekeceğinden, çekirdek kaliteniz için daha iyi olabilir.


buzluktan çıkan taze barbunya nasıl pişirilir

Düşük seviyeye düşürün, örtün ve en az 4 saat pişirin

  • Barbunya fasulyesi pişirirken, herhangi bir tuz veya asitli bileşen (domates gibi) eklemeden önce kaynatmanın son 30 dakikasına kadar bekleyin. Aksi takdirde fasulyeler sertleşecek ve pişmesi daha da uzun sürecektir.

  • Fasulye yemeklerinizi baharatlı seviyorsanız, pişirmenin sonunda tencereye taze şili biberi veya biraz acı biber eklemeyi deneyin. Bu ateşli ilaveler, yemeğin doğal lezzetlerinden uzaklaşmadan hoş bir vuruş katıyor.

  • Haşlanmış barbunya fasulyesini seven, ancak fasulyenin akşam yemeğine dayanabileceğini düşünmeyen tüm etoburlar için: korkmayın! Kaynatmadan önce birkaç dilim jambon veya domuz omzu gibi füme etleri tencereye ekleyerek harika bir doyurucu yemek yapabilirsiniz.

Yemeye hazır olduğunuzda, istediğiniz gibi baharatlayın ve tadını çıkarın!

  • İstediğiniz gibi baharatlayın ve tadını çıkarın!

  • Fasulyeleri pişirdikten sonra baharatlamak iyi bir fikirdir, çünkü daha erken bir aşamada eklenirse bazı baharatların tadı azalacaktır.

Bu barbunya fasülyenin dondurcudan çıkarmanın hızlı ve kolay bir yoludur Bu, barbunya fasulyesini dondurucudan çıkarmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Konserve fasulye kullanabilirsiniz, ancak bunlar daha pahalıdır ve dondurulmuş kadar taze değildir. Daha ucuz ve daha lezzetli olan kendi fasulyenizi kullanabilirsiniz, ancak daha uzun sürer. Fasulyeleri bir gece suda bekletecek vaktiniz varsa (bu onların kaynamasına yardımcı olacaktır), o zaman bir düdüklü tencere kullanabilirsiniz ve dakikalar içinde hazır olacaktır. Onları ıslatmak için zamanınız yoksa veya düdüklü tencereyi beklemek istemiyorsanız, biraz baharat içeren yavaş bir tencereye koyabilir ve işteyken bütün gün pişirmelerine izin verebilirsiniz!


Daha yeni Daha eski

ads