Hayıt Tohumu Çayının Kanıtlanmış 4 Faydası

Hayıt çayı içmek, hormonal sorunları hafifletmenin ve vücudunuzu başka şekillerde korumanın harika bir yoludur.


hayıt tohumu çayı nasıl yapılır


Hayıt Tohumu Çayı Nedir?

Hayıt çayı, vücuttaki hormonlar üzerinde kayda değer etkileri olduğu bilinen ünlü bir bitkisel ilaçtır. Bilimsel olarak Vitex Agnus-castus olarak bilinen hayıt ağacının meyvesinin, östrojen benzeri niteliklere sahip, kadın üreme sağlığını uyaran ve bazı durumlarda erkek cinsel isteğini bastıran güçlü enzimlere ve bileşiklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu çay yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılmaktadır, ancak vücut üzerindeki tam etkileri, özellikle de antioksidan özellikler gibi kadın üreme sağlığı dışındaki yönler üzerinde bazı tartışmalar vardır.


Hayıt Çayı Faydaları

Hayıt tohumu çayı, menopoz semptomlarını azaltmak, doğurganlığı iyileştirmek, PMS rahatlaması sağlamak, anne sütü üretimini teşvik etmek ve daha fazlası gibi bir dizi şaşırtıcı sağlık yararına sahiptir.


Akne

Geleneksel olarak, bu çay akne semptomları için topikal olarak tüketildi ve kullanıldı. Hormonları hafifçe düzenleyerek akne riskinizi azaltabilirken, topikal uygulama iltihabı doğrudan yatıştırabilir.


Doğurganlık

Dut çayının östrojen benzeri özellikleriyle, bunu içmek, bir kadının denemede başarısız olması durumunda hamile kalmasına yardımcı olabilir.


PMS Yardımı

Bu çayın hormon dengeleyici etkileri, ağrılı adet krampları, ruh hali değişimleri veya adetle ilgili diğer sorunları olan kadınlar için rahatlama sağlayabilir.

Fitnut Fıstık Ezmesi Besin Değeri

Anne Sütü Üretimi

Hamileyken bu çayı içmemelisiniz, ancak bu çayın kullanımının anne sütü üretimini arttırdığı bilinmektedir. Doğumdan sonra bu fayda için çayı ölçülü olarak içebilirsiniz.


hayıt otu çayı


Hayıt Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Böğürtlen çayının tamamını yerel pazarınızda veya bölgenizde bulmanız koşuluyla evde kolayca yapabilirsiniz. Hayıt tohumu çayı tek başına hoştur, ancak birçok kişi lezzet tercihine bağlı olarak yıldız anason, tarçın veya gül yaprakları gibi diğer malzemeleri dahil etmeyi sever.


İçindekiler:

  • 4 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı çiğ böğürtlen


Hazırlanışı:

  • Suyu bir tencerede kaynama noktasına getirin.
  • İffetli meyveleri havan ve tokmakla ezin.
  • Bir çay demlik veya tencerede öğütülmüş meyvelerin üzerine sıcak su dökün.
  • Karışımın 10 dakika demlenmesine izin verin. İster sıcak ister soğuk servis yapın.


Hayıt Çayı Yan Etkileri

Bu çayda çok fazla etki vardır ve faydalarına rağmen bazı insanlar, özellikle hormonal kontraseptif kullanan kadınlar veya hamile kadınlar için tehlikeli olabilir. Diğer yan etkiler, hem erkeklerde hem de kadınlarda alerjik reaksiyonları içerebilir, ancak bu çay erkekler için nadiren tavsiye edilir.


Gebelik

Bu çay adeti uyarabildiğinden ve hormon seviyeleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğundan, bebeği tehlikeye atabileceğinden hamile kadınlar için önerilmez.


Doğum Kontrol Hapları

Bu çayın oral kontraseptiflere müdahale ettiği ve etkinliklerini azalttığı bilinmektedir, bu nedenle bu çayı doğum kontrol haplarınızla birleştirmeden önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.


İlaç Tedavisi

Anti-psikotik ve anti-anksiyete ilaçları gibi diğer ilaçlar, bu çay ile birlikte alındığında daha az etkili olabilir. İlaç alımını önleyerek, önce doktorunuzla konuşmadığınız sürece bu çay tehlikeli olabilir.

7 Tane Lezzetli Yulaf Unu İle Tarifler

Daha yeni Daha eski

ads