Mide Ağrısına Ne İyi Gelir: Doğal Yöntemler


mide ağrısına ne iyi gelir


Mide bulantısı, mide ağrısı kadar hiçbir şey sinir bozucu olamaz. Gününüz güzel geçerken birden gelen bu bulantı ve ağrı hissi gününüzü mahvetmeye yeter bile. Bunu önlemek için mide ağrısına ne iyi gelir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazıda mide bulantısına ve ağrısına doğal yöntemler müdahale edebileceğinizi öğreneceksiniz.


Mide nedir ve önemi nedir?

Mide, karnınızın boşluk noktasının sol üst kısmında yer alan ve sindirim sisteminin en önemli organıdır. Yemek borusu ile on iki parmak bağırsağı arasında yer alır. Besinleri sindiren organ, içerdiği enzimler ve asitlerle parçalanarak vücut tarafından emilir ve sıvılaştırılmış besinleri emilmek üzere ince bağırsağa getirir. Yiyeceklerin enzimatik parçalanmasına ve ayrıca kasılma ve sıkıştırma hareketlerine yardımcı olur. Mide, salgıladığı enzimlerden kendini korumak için mideninduvarında viskoz bir yapı salgılar.


Mide bulantısı nedir?

Mide ağrısı, yemekten önce veya sonra  aç karnına karında veya sol göğüs kafesinin hemen altında sırt ağrısı olarak tanımlanır. Mide ekşimesi hissinin eşlik ettiği, tanımlanması zor mide ağrısı. Mide ağrısı, kolit, gastrit, reflü, ülser, mide kanseri, hazımsızlık, safra taşı gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Şiddetli karın ağrısı 12 gün  devam ederse  bir uzmana başvurulmalıdır. Mide ağrısı ve ishal birleştiğinde gıda zehirlenmesine neden olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Mide ağrısının nedenleri

  • Stres
  • Besin alerjileri
  • Mide kanseri, gastrit, reflü gibi mide hastalıkları
  • Hormonal değişiklikler
  • Psikolojik sorunlar
  • Aşırı tokluk
  • Uzun açlık
  • Yağlı yemekler,  baharatlı yiyecekler
  • Enfeksiyonlar
  • İçki içmek gibi zararlı alışkanlıklar ve sigara

Reflü semptomları mide ile mide arasındaki kapağın hasar görmesinden kaynaklanır. Yemek borusu  mide rahatsızlığına da neden olabilir. Hamilelik de mide ağrısının bir nedenidir. Rahmin mideye baskısı, hormonal değişiklikler, enfeksiyonlar hamilelikte mide ağrısının sebeplerinden bazılarıdır.


Mide ağrısı olan insanlar için ne yemek iyidir?

Yaşam kalitesini düşüren  rahatsız edici bir durum olan gastroparezi için sağlıklı, eksiksiz ve dengeli  beslenme  büyük önem taşımaktadır. Günlük su alımını ve fiziksel aktiviteyi artırmak mide ağrısını gidermeye yardımcı olur. Karın ağrısını hafifletmek için belirli gıdaların alımını artırmak da yardımcı olabilir.


Keten tohumu

Keten tohumu, yüksek lif ve omega 3 içeriği ile mide rahatsızlıklarıyla mücadelede, şişkinlik ve kabızlığı önlemede yardımcıdır.


Zencefil

Düzenli olarak içilen zencefil çayı, sindirim sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur, mide problemlerini de giderir.


Çiğ patates suyu

Kolik için çok etkili olan bir diğer besin de çiğ patates suyudur.


Nane

Bazı insanlar için karın ağrısına irritabl bağırsak sendromu veya IBS neden olur. IBS, mide ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve ishale neden olabilen kronik bir bağırsak hastalığıdır. Nane bu hoş olmayan semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.


Yoğurt Yüksek probiyotik özelliğiyle iyi gelebilir

Yoğurt, içerdiği faydalı bakteriler sayesinde enfeksiyonları önleyerek ve bağışıklığı güçlendirerek mide rahatsızlığının giderilmesinde önemli rol oynar.

 


Daha yeni Daha eski

ads