Yağlı Kağıt Yerine Ne Kullanabilirim

yağlı kağıt yerine ne kullanabilirim

Yağlı kağıt mutfağınızın olmazsa olmazıdır, ancak bazıları için can sıkıcı olabilir. Bu yapışkan malzemenin mutfaktaki her şeye yapışmasını engellemek zor olabilir.

 

Kendinizi yağlı kağıdın her şeye yapışmasını engellemekte zorlanıyorsanız, onun yerine başka bir şey denemek isteyebilirsiniz. Can sıkıcı malzemeyi aşmanıza ve daha sık kullanmanıza yardımcı olacak yağlı kağıdın bu alternatif kullanımlarına göz atın. Bu makale, yağlı kağıdın sizin ve mutfağınız için işe yaramasına yardımcı olacak birkaç farklı seçeneği ele almaktadır.

 

Yağlı Kağıt Nedir?

Yağlı kağıt, ince bir yağ tabakası veya başka bir su geçirmez yağ ile kaplanmış ince bir kağıt yaprağıdır. Kağıt, gıda sargısı olarak kullanılmak üzere yaratıldı. Bulaşıkları örtmek için kullanılabilir ve yemek yapışmadan saatlerce bekletilebilir.

 

Yağlı Kağıt Yerine Ne Kullanabilirsiniz?

Tağlı kağıt mutfakta çok önemlidir. Kullanımı ve temizlenmesi kolaydır, ancak her şeye yapıştığında acı verici olabilir!

 

Bu sinir bozucu sorundan kurtulmanın bir yolunu arıyorsanız, korkmayın. Yağlı kağıt yerine deneyebileceğiniz epeyce seçenek var. İşte kullanabileceğiniz bazı alternatifler:

 

  • Yemeğinizin yapışmasını istemiyorsanız, parşömen kağıdı iyi bir alternatiftir. O kadar yapışkan değil, bu yüzden bir şeylere takılmayacak. Ayrıca, bu malzeme geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir olduğundan yağlı kağıttan daha çevre dostudur. Parşömen kağıdı kolayca alev alabileceğinden, açık alevlerden veya fırınlardan uzak tuttuğunuzdan emin olun.
  • Cling Wrap aynı zamanda çevre dostu ve yapışkan olmayan bir seçenektir. Bu, yiyeceklerinizi eritme riski olmadan (yağlı kağıdında olabilir) plastik sargıdan hava akışına veya ısınmaya izin verirken yiyeceklerinizi koruyacaktır.
  • Alüminyum Folyo'nun artıkları dondurmadan önce sarmak dışında başka bir amacı daha vardır
  • Yemek pişirirken veya fırınlanmış ürünler soğuduktan sonra tavalara yapışmamaları için alüminyum folyoyu tavalarda kullanabilirsiniz! Alüminyum folyo ayrıca bazı gıdaları yaban mersini, ıspanak, lahana ve ışığa maruz kalmaya karşı korunması gereken diğer meyve ve sebzeler gibi diğer malzemelerden daha uzun süre taze tutar.
  • Silikon Paspaslar başka bir harika alternatif! Bu paspaslar, kurabiye pişirmek için işinize yarar.

 

Alüminyum Folyo ile Kapla

Alüminyum folyo, kaseleri, tabakları ve diğer kapları kaplamak için yağlı kağıttan daha iyi bir seçenektir. Alüminyum folyoyu yiyecek veya tabaklardan bırakmadan çıkarmak zor olabilir, ancak yağlı kağıt çıkarılma işlemi sırasında arkasında yapışkan kalıntılar bırakabilir. Alüminyum folyo, yemeklerinizde veya pişirdiğiniz tabaklarda herhangi bir kalıntı bırakmadığı için tabakları kapatmak için daha güvenilir bir seçenektir.

 

Mikrofiber Bez Kullanın

Yağlı kağıt kullanmanın bir yolu da mikrofiber bez kullanmaktır. Bu çarşaflar emicidir ve mutfakta çeşitli şekillerde kullanılabilir. Yağlı kağıtla çalışırken, her şeye yapışmasını önlemek için bunları kullanabilirsiniz. Ayrıca suyu emmek için kullanabilir ve ekstra havlu olarak tezgahınızın üzerine koyabilirsiniz. Bulaşık havluları çok amaçlıdır, bu da yoğun bir profesyonel veya verimliliği takdir eden biri için mükemmeldir.

 

Plastik Sargı İle Kaplayın

Buzdolabındaki veya dondurucudaki yiyecekleri örtmeniz gerekiyorsa, basit bir çözüm yağlı kağıt kullanmak ve ardından üzerine bir parça plastik sargı koymaktır. Bu, yağlı kağıdın buzdolabındaki diğer şeylere yapışmasını önlemeye yardımcı olacak ve hazır olduğunuzda çıkarmayı kolaylaştıracaktır.

 

Pişirme Kağıdı Kullanın

Mutfağınızda yağlı kağıt kullanmak istemiyorsanız ancak yiyeceklerin yapışmasını önleyecek bir malzemeye ihtiyacınız varsa, pişirme kağıdı kullanmayı deneyin. Bu malzeme incedir ancak üzerinde yapışmaz hale getiren bir kaplama vardır. Ayrıca fırınınız ve bulaşık makineniz için de güvenlidir. Pişirme kağıdı, yağlı kağıda mükemmel bir alternatiftir, çünkü yalnızca yiyeceklerinizi malzemeden temizlemeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda yağlı kağıt kadar kolay bir şekilde nesnelere yapışmaz. Bir dahaki sefere markete gittiğinizde, biraz pişirme kağıdı alın ve sonuçları beğenip beğenmediğinizi görün!

 

Yağlı Pişirme Kağıdı

Pişirme kağıdı, yağlı kağıda harika bir alternatiftir. Yağlı kağıt gibi gres veya yağ salmaz ve daha düşük bir fiyata bulunabilir. Yağlı pişirme kağıdının bir tarafı silikonlu olup, tepsiye yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Bu, yağlı kağıt kullanmanın getirdiği karışıklıklardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

 

pişirme kağıdı yerine ne kullanılır
Diğer bir seçenek ise yağlı kağıt yerine parşömen kağıdı kullanmaktır. Parşömen, yapışmaması için çerezlerin altında sıklıkla kullanılır, ancak mutfağınızd yağlı kağıda alternatif olarak da kullanılabilir. Parşömen yapışkan değildir ve kullanımdan sonra kalıntı bırakmaz, bu da onu yağlı kağıttan başka bir şey arayanlar için harika bir ikame yapar. Parşömen veya yağlı pişirme kağıdından bile daha ucuz bir şey arıyorsanız alüminyum folyo da kullanabilirsiniz. Dezavantajı, alüminyum folyonun diğer seçenekler kadar uzun süre dayanmaması ve sonunda yeniden kullanımdan dolayı yıpranmasıdır.


Yani ne düşünüyorsun? Bu alternatiflerden hangisi sizin için en iyi seçenek gibi görünüyor?


Daha yeni Daha eski

ads