Yumurtlamayan Tavuk Nasıl Anlaşılır

 

yumurtlamayan tavuk nasıl anlaşılır

Sürülerini üretken tutan tavuk yetiştiricileri için yumurtlamayan tavukları yetiştirmenin zorluğu sinir bozucu olabilir. Bir tavuk yumurtlamadığında, sürünüzün verimliliğini etkileyen birçok faktör vardır. Genetikten yönetim tarzınıza kadar, yumurta eksikliğinin nedenleri her tavuk yetiştiricisi için farklı olabilir. Ancak bu sebeplerin neredeyse tamamı giderilebilir. Yumurtlamayan tavukları yetiştirirken, sorunu mümkün olduğunca erken tanımak önemlidir, böylece daha büyük bir sorun haline gelmeden çözmek için çalışabilirsiniz. Yumurtlamayan bir tavuğu tanıma ve nasıl çözüleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Yumurtlamayan Bir Tavuğun Nedeni Nedir?

Bir tavuğun yumurtlamayı bırakmasına neden olabilecek çeşitli şeyler vardır. Genetik, hormonlar ve genel sağlık, yumurta üretimini etkileyebilecek faktörlerdir. Hava koşulları veya çevresel çevre gibi dış faktörler de vardır. Örneğin, tavuklarınız avcılar tarafından taciz edildiyse veya köpekler tarafından kovalandıysa, yumurtlamaktan çok korkmuş olabilirler.Tavuk Hasta Mı?

Bir tavuğun yumurtlamamasının en yaygın nedenlerinden biri tavuğun hasta olmasıdır. Buna parazitler, hastalıklar ve diğer sağlık sorunları dahil olmak üzere birçok şey neden olabilir. Hasta olabileceğini düşünüyorsanız tavuğunuzu veterinere götürmeniz önemlidir.

 

Tavuğun Stresli Mi?

Yumurtlamayan tavukları yetiştirirken değerlendirmeniz gereken ilk şey tavuğunuzun stresli olup olmadığıdır. Dışarıdan bakıldığında, bir tavuğun stresli olup olmadığını anlamak zor olabilir. Bununla birlikte, işaretler genellikle kümeslerinin içinden daha belirgindir. Tavuklarınızın stresli olabileceğine dair bazı işaretler, sarkık tüyler, nefes nefese, aşırı ötüş ve gagalama ve ısırma gibi agresif davranışlarda artıştır.

 

Tavuğunuz bu semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa, stres seviyelerini azaltmak için adımlar atmanız önemlidir. Bunu, geceleri kümeslerinde yeterli alana sahip olduklarından emin olarak (aşırı kalabalıklaşmayı önlemek için), onları tehlikeye atabilecek nesneleri (yerde duran kırık bir yumurta gibi) kaldırarak ve onlara bol miktarda yuva malzemesi sağlayarak (ör. saman) böylece kendilerini güvende ve güvende hissederler.

 

Tavuğunuz Hasta veya Stresliyse Ne Yapmalısınız?

Tavuğunuz hasta veya stresliyse, yumurtlamama ihtimali yüksektir. Tavuklar hasta olduklarında genellikle yumurtlayacak enerjiden yoksundurlar. Ve eğer tavuklar stresliyse, vücutları aslında yumurtlamalarını engelleyen hormonlar salgılar.


  

Tavuklarda yaygın bir hastalık belirtisi, havalandırma ve kuyruk tüylerinin etrafındaki pisliklerdir. Dışkılar kuru olmalı ve çok sıvı olmamalıdır; dışkı ıslak ve yapışkan ise, bu bir hastalık belirtisi olabilir. Tavuklarınızda olağandışı bir şey fark ederseniz, yumurtlamayan tavukları yetiştirirken atmanız gereken sonraki adımlar konusunda tavsiye almak için bir veterinere başvurun.


tavuklar neden yumurtlamaz

Yumurtlamayan Tavuk İçin Ne Yapmalı?

Tavuğunuzun yumurtlamada sorun yaşadığını fark ederseniz, yapılacak ilk şey onun hasta veya stresli olmadığından emin olmaktır. Tavuğunuz hasta veya stresliyse, onu bir veterinere veya kümes hayvanı uzmanına götürmeniz gerekebilir.


Bir başka endişe nedeni de yaralı bir tavuktur; tavuklar kümeslerinde veya kafeslerinde yaralanma veya travma yaşadıklarında yumurtlamayı da bırakabilirler. Kümede herhangi bir kan belirtisi veya yuva kutusunun dışında kırılmış yumurtalar fark ederseniz, yumurtlamayan tavukların nasıl yetiştirileceği konusunda tavsiye almak için hemen bir veterinerle iletişime geçin.


Daha yeni Daha eski

ads