Kahve Meyvesi Nedir?


Kahve Meyvesi Nedir?


Hepimiz kahveyi gün içerisinde sıklıkla tüketiyoruz. Genelde sabahları olmazsa olmazlarımızdan olan bu içecek bağımlı yapıcı bir etkiye sahiptir. Peki bu kahvenin nereden geldiğini, nasıl yetiştirildiğini hiç merak ettiniz mi? Kahve meyvesi aslında bardaklarımıza gelene kadar birçok farklı aşamadan geçmektedir.

Kahve Meyvesi Nedir?

 

Kahve meyvesi, Rubiaeceae familyasına aittir, bilimsel adı Coffea olup, çekirdekli meyvelere kırmızı, sarı ve turuncu renkler verir. Kahve ağaçları, Yengeç Dönencesi ile okyanus arasındaki tropikal iklime sahip ülkelerde yetişir. Kahve meyvesinin dış şekline baktığımızda oval bir şekle sahip olduğunu görüyoruz.

 

Şimdi kahve çekirdeklerinin katmanları ve bu katmanların içerikleri hakkında bilgi paylaşalım. Kahve bitkisinin meyvesine baktığımızda kabuğun en dıştaki kısmına dış kısım denir. Çiçekten meyveye geçiş başladığında, yeşil tohumların rengi, klorofil pigmentinin yoğunluğundan kaynaklanır. Zamanla, olgun meyve sarı, kırmızı ve turuncuya döner

 

Bazı tür ve çeşitlerin meyvelerinde flavon pigmentinin fazla olması nedeniyle sarı meyveler oluşur. Çoğu tür ve çeşit, daha yüksek antosiyanin pigmentlerine sahiptir, bu nedenle çoğu türün meyveleri kırmızıdır. 2. katman, birlikte meyveyi oluşturan ekzokarpa bağlı olan mezokarp katmanıdır. Mezokarp meyvenin etli kısmıdır, bileşenleri arasında su, karbonhidratlar, lif, protein, kafein, polifenoller bulunur.


Kahve Meyvesi Güneşte Kurutulur

 

Meyve  çekirdekten ayrıldıktan sonra güneşte kurutulur. Ayrıca meyvesi, insanlar için de oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Kurutulmuş kahve taneleri Etiyopya ve Yemen'de 1000 yıldır sıcak suda kaynatılarak yenir. Yemen ve Etiyopya'da kuru meyveye kişr denir. Meyvenin günümüzde kurutulmuş hali Cascara olarak adlandırılmakta ve ülkemizde satılmaktadır. Meyvesi un olarak ekmek, bisküvi yapımında, kozmetik sanayinde ve  gübre olarak kullanılmaktadır. Substrat, müsilaj veya pektin adı verilen yapışkan bir madde içerir. Mukus su, protein, şeker ve kafeinden oluşur. Müsilaj, yaş, doğal, yarı yaş ve bal işleme ile tohumlardan ayrılır. Astarın altında, çekirdeği koruyan sert bir zar olan iç zar (parşömen) bulunur.


Kurutma İşleminden Sonra

 

Kurutma işleminden sonra özel bir öğütücü kullanılarak çekirdekten ayrılır. Gümüş kabuğun altında. Silverskin çekirdeği olgunlaştıkça incelir. Silverskin lif, şeker, protein ve kafein içerir. Un yapılarak kurabiye ve ekmek yapımında kullanılır. Çekirdeklerimiz enkısımdadır ve bu kısımda kavrularak, öğütülerek ve pişirilerek lezzetli kahve elde edilir. 

 

Kahvenin ana bileşenlerine baktığımızda içinde karbonhidratlar, kafein, trigonelin, şekerler, pıhtılaştırıcı asit, lipidler, proteinler, mineraller, amino asitler gibi yüzlerce bileşen bulunur. Çoğu kahve bitkisi türünde, bir kapsülde 2  kahve çekirdeği bulunur. Bazı çeşitlerde  peaberry ve mocha adı verilen 1 yuvarlak tohum bulunur. Kahve kirazlarının yapısı, boyutu ve bileşimi bitkiye ve çeşide göre değişir.


Kahve Nasıl Yetiştirilir?

 

Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan kahve, dünyanın birçok yerinde yetiştirilmekte, demlenmekte ve farklı lezzetler için tüketilmektedir. Peki ama soframıza lezzet getiren kahve nasıl gelişiyor ve hangi işlemlerden sonra bizim içimimize sunuluyor?

 

Günümüzde dünya ticaretinde önemli bir rol oynayan kahve, genellikle tropikal iklimlerde, nemli ve aydınlık ortamlarda yetişen bir ağaç türü olan kahve meyvesinin tohumudur.

 

Işık, nem ve sıcaklık gibi koşullar sağlanırsa kahve bitkisi birçok bölgede insan müdahalesi olmadan yetiştirilebilir. Kahve ağacı 5 ila 7 metre arasında değişen uzunluğa sahip, yaprakları her zaman yeşil olan ve asla solmaz olan bir ağaçtır. Öte yandan kahve ağacı  ne yazık ki  hemen meyve veren bir ağaç  değil. Bu nedenle kahve yetiştiriciliğine çok emek ve sabır göstermek önemlidir.


 

Kahve Yetiştirme Aşamaları Nelerdir?

 

Gerekli çevre koşulları sağlanır ve bakım yapılırsa, kahve ağacı dikildikten yaklaşık 5 yıl sonra ilk meyvesini verecek ve kahve çayı denilen bu meyveleri yaklaşık 25 yıl boyunca üretmeye devam edecektir.

 

Kahve kirazları kahve ağaçlarının dallarında uzun süre büyür, mor çiçekler olgunlaştıktan sonra ancak meyve vermeden önce. Yeşil meyve olgunlaşma sırasında önce sarıya, sonra turuncuya döner. Öte yandan, tamamen olgunlaşmış kahve meyveleri koyu kırmızı bir renge sahiptir.

 

Kahve bitkisinin meyvesinde iki tane tohum bulunur. Tahmin edebileceğiniz gibi bu çekirdekler uzun bir maceranın ardından bardaklarımızı tatmin eden lezzetli kahve çekirdekleri.

 

Unutulmamalıdır ki kahve çekirdeklerinin lezzet ve kalitesinin belki de en önemli belirleyicisi bitkinin meyvesinin hasat zamanıdır. Kahve bitkisinin meyvesinin bir kısmı henüz çiğ iken önemli bir kısmı olgunlaşmış meyvelerden oluşmaktadır.

 


Daha yeni Daha eski

ads